تهرانی نیوز - پايگاه اطلاع رسانی تهرانی نيوز

[نسخه مخصوص چاپ ]

TEHRANINEWS.COM


تاثیر تصاویر و نقشه‌های به‌روز شده در مدیریت بحران زلزله
تاريخ خبر: چهارشنبه، 16 مهر 1399 ساعت: 13:57

 به گزارش تهرانی نیوز،شهردار تهران خواستار به روز رسانی نقشه‌ها و تصاویر شهرهای کشور شد و آن را در امدادرسانی به هنگام بحران ها موثر دانست. 

پیروز حناچی در جلسه هماهنگی مدیریت بحران استان‌های معین تهران در زمان زلزله که به صورت ویدئو کنفرانس و با حضور رییس سازمان مدیریت بحران کشور، رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران ، مدیران کل مدیریت بحران استان‌های معین و شهرداران مناطق 22 گانه برگزار شد گفت: نکته‌ای که برایش دور هم جمع شده ‍‌ایم  موضوع آمادگی در برابر زلزله است. همانطور که می‌دانید در زلزله های شدید که شهرها را تحت تاثیر قرار می‌دهد اگر شدت زلزله از حدی بالاتر برود، میزان تخریب ها و خسارات طوری خواهد شد که دیگر  شهرها کمتر می‌توانند به خودشان کمک کنند و به همین دلیل در کوتاه مدت نیازمند کمک از استان های همجوار هستند. 
 
وی ادامه داد: این موضوع در تهران نیز وجود دارد، به ویژه آنکه ما در تهران مناطقی داریم که هر منطقه‌اش معادل یک کلانشهر است،  مثلا منطقه چهار شهرداری تهران با جمعیت یک میلیون نفر معادل یک کلانشهر است و به همین دلیل باید به این موارد توجه داشت. 
 
شهردار تهران با اشاره به تجربه زلزله کوبه در ژاپن گفت: تقویت ایمن سازی شبکه شریان های حیاتی شهر که نقش اساسی در کاهش یا افزایش تلفات دارند. مساله حمایت های روانی از آسیب دیدگان، افزایش سطح هماهنگی بین نیروهای کمکی و دستگاه های شهری و ... از جمله تجربیات این زلزله است که موضوع بحث ماست. این ها تجربیاتی است که در زلزله کوبه ژاپن  هم رخ داد.
 
حناچی با تاکید بر اینکه در شرایط بحران یکی از مشکلات انسداد شریان های حیاتی است، گفت: این موضوع می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. باید از ظرفیت امدادهوایی هم بهره گرفت، چرا که موضوع موثری است. 
 
وی در بخش دیگری ازسخنانش با بیان اینکه استان های معین فقط برای تهران نیستند، گفت: برعکس این موضوع هم وجود دارد و تهران هم در صورتی که خداییپ نکرده برای استان های دیگر حادثه ای رخ دهد می تواند ورود کند، کما اینکه در چابهار و گلستان و لرستان و خوزستان و ... در زمان حوادث طبیعی تهران جزو اولین شهرهایی بود که وارد عمل شد و  نیروهای امدادی تهرانی حضور فعالی داشتند. 
 
حناچی با بیان اینکه امیدواریم  اتفاقی در تهران رخ ندهد، گفت: تجریه نشان داده سرزمین ما به طور دائمی شاهد حوادث سخت طبیعی بوده و خواهد بود و این تدبیر ماست که می تواند آمادگی را افزایش دهد و این آمادگی است که می تواند تلفات را کاهش دهد. 
 
حناچی همچنین با بیان اینکه در زمان وقوع زلزله بم، طرح جامع این شهر در حال تهیه بود، گفت: به همین دلیل هم  عکس ها و نقشه های بم به روز بود و همین موضوع خیلی در هنگام پروازها و ... کمک کرد. در شرایط بحران اولین نیاز ما نقشه های به روز شده است  و من فکر می‌کنم این موضوع باید در دستورکار سازمان مدیریت بحران کشور و وزارت کشور قرار بگیرد. حالا در مورد تهران شهرداری با امکاناتی که دارد اقداماتی را انجام داده اما در مورد دیگر شهرهای کشور عکس و نقشه به روز  باید آماده شود. این موضوع بسیار مهم است و در مدیریت بحران بعد از زلزله موثر است.